Governors

Name Category of Governor Appointed body Term
of office
Area of
responsibility
Position of
responsibility
Committee
Becky Willis Parent Governor Parents 4 years
Oct 2018
SEN / Premises
H&S
Chair Finance
Carol Kimmens Community Governor Governors 4 years
Sep 2019
Finance Vice Chair Finance
Anne-Marie Cleary Staff Governor Staff 4 years
Sep 2019
SEN / Maths
Safeguarding
Laura Murray Staff Governor Staff 4 years
Sept 2019
Early Years & Science
Daniel Harland Community Governor Governors 4 years
Sept 2020
Standards
Data & assessment
Finance
Joanna Korda Parent Governor Governors 4 years
Dec 2021
TBA
Colin Green Community Governor Governors 4 years
Dec 2021
TBA
Christine Hodkinson Headteacher Ex-officio Ex-officio All areas Headteacher
Chief Accounting Officer
Finance